logo

موسسه حسابداری چوب خط

صفر تا صد حسابداری را با موسسه حسابداری چوب خط تجربه کنید.
info@chuob-khat.com
09330542540

دانلود آخرين نسخه نرم افزار گزارش فصلي خريد و فروش ۳ ماهه

موسسه حسابداری چوب خط > دانلود آخرين نسخه نرم افزار گزارش فصلي خريد و فروش ۳ ماهه

دانلود آخرين نسخه نرم افزار گزارش فصلي خريد و فروش سه ماهه

توجه: براي گزارش فصلي خريد و فروش بايد از طريق نسخه ۴٫۰٫۱٫۶ نرم افزار خريد و فروش دارايي ارسال گردد.

اين نرم افزار تنها در سيستم عاملهاي XP Service Pack 3، Vista، Window7 قابل اجرا مي باشد.

ورود به سامانه ارسال الکترونيکي صورت معاملات اين سامانه در راستاي ارائه خدمات الکترونيکي دستورالعمل اجرايي موضوع ماده ۱۶۹ ق.م.م ايجاد گرديده و توسط آن، موديان محترم مالياتي مي توانند نسبت به ثبت و ارسال اطلاعات خريد و فروش و همچنين پرداخت بابت قراردادها اقدام نمايند. همچنين از طريق اين سيستم مي توان نسبت به ثبت و ارسال اطلاعات مودياني که از ارائه شناسه ملي (براي اشخاص حقوقي) و کد ملي (براي اشخاص حقيقي) به فروشنده در زمان خريد کالاها و خدمات امتناع ورزيده اند، نيز اقدام نمود. دوره ارسال اطلاعات براي خريد و فروش و پرداخت قراردادها سه ماهه بوده و مي بايست تا سي روز (۳۰ روز) پس از پايان هر فصل نسبت به ارسال آن اقدام نمود. ثبت و ارسال اطلاعات مودياني که از ارائه کد شناسايي يا کد ملي (حسب نوع موديان) امتناع ورزيده اند بطور ماهانه و حداکثر تا ۱۵ روز پس از ماه بعد قابل ارسال است.

دو روش براي ثبت و ارسال اطلاعات معاملات در سامانه پيش بيني شده است.

۱- روش برخط (online): اين روش براي آن دسته از مودياني مي باشد که در سامانه الکترونيکي ثبت نام موديان ، حداقل مرحله پيش ثبت نام و اعتبار سنجي مربوطه را پشت سر گذاشته و کد کاربري و کلمه عبور مرحله دوم را از طريق پاکات پستي مخصوص مربوطه دريافت نموده اند. براي اين دسته از موديان گرامي با ورود به سامانه، امکان ثبت هر يک از فرم هاي زير برحسب نوع اطلاعات فراهم مي باشد.
– ثبت گزارش خريد
– ثبت گزارش فروش
– ثبت اطلاعات پرداخت قراردادها
– ثبت گزارش امتناع
پس از تکميل اطلاعات هر فرم با استفاده از ثبت نهايي، اطلاعات در سيستم ثبت و امکان هيچگونه تغيير يا ورود مجدد نيست.

۲- روش غير برخط(offline) : مودياني که از سيستم هاي رايانه اي خريد و فروش استفاده مي نمايند، مي توانند در سامانه اينترنتي سازمان امور مالياتي قالب مورد نظر اين سازمان را با هماهنگي متخصصين مربوطه به ويژه توليد کنندگان اين گونه نرم افزارها به طور مستقيم از سيستم کامپيوتري خود دريافت و در قالب مذکور وارد (Import ) نمايند، و با استفاده از نرم افزار کنترلي و ارسال اطلاعات با اتصال به شبکه اينترنت مبادرت به ارسال اطلاعات به طور يکجا نموده و رسيد دريافت نمايند.

با توجه به جرائم سنگین و غیر قابل بخشودگی مربوطه، بار دیگر از مودیان گرامی مشمول این دستورالعمل دعوت می‌گردد با استفاده از فرصت ایجاد شده نسبت به انجام تکالیف قانونی مربوطه اقدام نمایند.
توجه: گزارش فصلي خريد و فروش دوره بهار ۹۲ بايد از طريق نسخه ۴ نرم افزار خريد و فروش دارايي ارسال گردد. در يافت نسخه

نکات کاربردی و مهم موضوع ماده ۱۶۹ مكرر قانون مالياتهاي مستقيم

دستورالعمل اجرایی ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم

مرکز ارتباط مردمی سازمان امور مالیاتی کشور (شماره تلفن ۱۸۲۲)، با هدف رسیدگی موثر و سریع به مشکلات یا سوالات صاحبان مشاغل و فعالان اقتصادی در زمینه های مختلف، ازجمله ارسال الکترونیکی صورت معاملات فصلی، آماده ی پاسخگویی می باشد. همچنین سازمان امور مالیاتی کشور به منظور ارایه ی پاسخ فنی و رفع اشکال صاحبان مشاغل و تسهیل انجام امور در سامانه ی عملیات الکترونیکی سازمان برای ارسال فهرست معاملات و یا ثبت نام شماره ی اقتصادی و ارایه ی اظهارنامه ی الکترونیکی، اقدام به راه اندازی مرکز پاسخگویی فنی سامانه های مالیاتی با شماره تلفن های ۳۵۰۸۷ و ۳۵۰۲۷۰۰۰ نموده است، که کارشناسان فنی در همین زمینه پاسخگوی تماس گیرندگان و مراجعه کنندگان سازمان می باشند. یکی از مزایای این مرکز، امکان پاسخگویی سریع به سوالات و مشکلات مطرح شده از سوی صاحبان مشاغل و فعالان اقتصادی درزمینه ی ارسال الکترونیکی صورت معاملات فصلی از طریق شماره تلفن های اعلام شده می باشد .

با توجه به اهمیت ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم لازم است چند مورد از دستورالعمل اجرایی آن را بدانید ، دامنه کاربردی این ماده شامل کلیه اشخاص حقیقی که به انجام معاملات و هرنوع فعالیت اقتصادی مشغولند و کلیه اشخاص حقوقی که در دامنه شمول قانون مالیاتهای مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده قرار می گیرند ، می باشد . در حال حاضر نحوه ارائه فهرست و دریافت کارت اقتصادی کاملا” الکترونیکی انجام می شود به این صورت که ابتدا شما به سایت www.tax.gov.ir مراجعه کرده و پس از ثبت نام در این سایت میتوانید نرم افزار مربوط به ثبت معاملات راانتخاب کنید

در این سامانه دونوع ورود اطلاعات دارید، فعلا برای کسانی که تازه ثبت نام کرده اند سامانه offline فعال شده که بعداز دانلود از همان سایت میتوانند اطلاعات معاملات را ثبت وا رائه کنند ، افرادی که دارای شماره اقتصادی هستند ،با استفاده از سامانه online اطلاعاتشان را ثبت میکنند .یک نکته که باید در ثبت معاملات در این ۲سامانه در نظر داشته باشید ثبت تجمعی هر شخص حقیقی و یا حقوقی است؟ بعنوان مثال فرض کنید شما از شرکت الف ۵ بار خرید داشتید و ۶ بار هم به آقای ب کالا فروختید ، برای ثبت در سامانه نیاز نیست شما هر ۵ بار خرید از یک شرکت و ۶ بار فروش به یک شخص رابصورت جداگانه ارائه کنید شما میتوانید جمع کل ۵ بار خرید از شرکت الف و ۶ بار فروش را فقط یکبار در سیستم ثبت کنید.صورتحساب فروش کالا و خدمات یا همان فاکتورهای فروش کالا و خدمات شما باید دقیقا مطابق نمونه ارائه شده توسط سازمان مالیاتی باشد .

نکته آخر از این دستورالعمل ،موارد ابطال کارت اقتصادی است :

•فوت اشخاص حقیقی
•در صورت اعلام اشخاص حقیقی مبنی بر خاتمه فعالیت اقتصادی
•انحلال اشخاص حقوقی ثبت شده پس از اتمام عملیات تصفیه و سایر اشخاص حقوقی پس از لغو مجوز ذیربط
•صدور حکم قضایی مبنی بر ابطال کارت اقتصادی
ماده قانونی که این روزها بصورت جدی اجرا میشود و سازمان امور مالیاتی کشور همه اشخاص حقیقی و حقوقی را موظف به اجرای آن میکند ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم است ،تصمیم داریم جزئیات این قانون بسیار مهم رو برای شما تشریح کنیم ، ابتدا متن کامل این قانون را مطالعه می کنیم :

مادة ۱۶۹ مکرر ـ به سازمان امور مالیاتی کشور اجازه داده‌ می‌شود برای اشخاص حقیقی و حقوقی کارت اقتصادی شامل‌ شمارة اقتصادی صادر کند. اشخاص حقیقی و حقوقی که حسب‌ اعلام سازمان امور مالیاتی کشور موظف به اخذ کارت اقتصادی ‌می‌شوند مکلف اند بر اساس دستورالعملی که توسط سازمان مزبور تهیه و اعلام می‌شود برای انجام دادن معاملات خود صورت حساب ‌ صادر و شمارة اقتصادی مربوط را در صورتحسابها و فرمها و اوراق مربوط درج نموده و فهرست معاملات خود را به سازمان امور مالیاتی کشور تسلیم کنند. عدم صدور صورت حساب یا عدم درج‌ شمارة اقتصادی خود و طرف معامله حسب مورد یا استفاده از شمارة اقتصادی خود برای معاملات دیگران یا استفاده از شمارة‌ اقتصادی دیگران برای معاملات خود مشمول جریمه‌ای معادل ده‌ درصد (۱۰%) مبلغ مورد معامله‌ای که بدون رعایت ضوابط فوق انجام شده است خواهد بود.
عدم ارائة فهرست معاملات انجام شده به سازمان امور مالیاتی‌کشور طبق دستورالعمل صادره مشمول جریمه‌ای معادل یک درصد (۱%) معاملاتی که فهرست آنها ارائه نشده است خواهد بود. جرایم ‌مذکور توسط ادارة امور مالیاتی مربوط با رعایت مهلت مقرر در مادة (۱۵۷) این قانون مطالبه خواهد شد و مؤدی مکلف است ظرف سی ‌روز از تاریخ ابلاغ برگ مطالبه نسبت به پرداخت آن اقدام کند. در غیراین صورت معترض شناخته شده و موضوع جهت رسیدگی و صدور رأی به هیأت حل اختلاف مالیاتی ارجاع خواهد شد.
رأی هیأت مزبور قطعی ولازم الاجرا است‌. جریمة مذکور غیر قابل بخشش است و از طریق مقررات اجرایی موضوع این قانون ‌قابل وصول خواهد بود.
تبصرة ۱ ـ استفاده کنندگان از شمارة اقتصادی دیگران نسبت به‌ مالیات بر درآمد و همچنین جرایم موضوع این ماده با اشخاصی که‌ شمارة اقتصادی آنان مورد استفاده قرار گرفته است مسئولیت‌ تضامنی خواهند داشت‌.
تبصرة ۲ ـ در صورتی که طرفین معامله در معاملات خود از انجام دادن هر یک از تکالیف مقرر در این ماده خودداری نمایند، متضامناً مسئول خواهند بود و در مواردی که خریدار از ارائة شمارة ‌اقتصادی خودداری کند، چنانچه فروشنده مشخصات خریدار و موضوع معامله را ظرف مهلت یک ماه به سازمان امور مالیاتی‌ کشور اعلام نماید مشمول جریمه تخلف فوق از این بابت نخواهد بود.
تبصرة ۳ ـ اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موضوع ‌بندهای (الف‌) و (ب‌) مادة (۹۵) این قانون مکلف به نگهداری‌ صورت حساب‌های مربوط به خریدهای خود در سال عملکرد و سال ‌بعد از آن می‌باشند و در صورت درخواست مأموران مالیاتی باید به‌ آنان ارائه دهند. در غیر این صورت مشمول جریمه‌ای معادل ده‌ درصد (۱۰%) صورت حساب های ارائه نشده خواهند .
قبل از توضیح این ماده تعدادی تعاریف قانونی را بصورت خلاصه توضیح میدهم تا بهتر بتوانید اجرای آن را انجام بدهید :
•کارت اقتصادی : کارتی است که حداقل شامل نام و شماره اقتصادی که در اجرای مفاد ماده ۱۶۹ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم از طرف سازمان امور مالیاتی کشور صادر و بر حسب مورد در اختیار اشخاص حقیقی و حقوقی قرارداده می شود .
•شماره اقتصادی : شماره منحصر بفردی است که توسط سازمان امور مالیاتی کشور یه اشخاص حقیقی و حقوقی اختصاص داده می شود .
•صورت حساب : منظوراز صورتحساب نمونه اعلام شده در اجرای ماده ۱۶۹ قانون مالیاتهای مستقیم و ماده ۱۹ قانون مالیات بر ارزش افزوده می باشد .
•اشخاص حقیقی : منظور از اشخاص حقیقی دراین قانون کلیه اشخاص حقیقز موضوع قانون مالیاتهای مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده می باشد که به انجام هر نوع معامله و فعالیت اقتصادی مبادرت می نمایند .
•اشخاص حقوقی : منظور کلیه اشخاص حقوقی موضوع قانون مالیاتهای مستقیم و قانون مالیات بر ارزش افزوده می باشد.
•مصرف کننده نهایی : منظور از مصرف کننده نهایی ، شخص حقیقی است که کالا یا خدمات را متناسب با نیاز خود برای مصارف شخصی خریداری نموده و از آن برای عرضه کالا و خدمات به دیگران استفاده نمی نماید .
بصورت خلاصه در این ماده این موضوع را تاکید دارد ، همه کسانی که به انجام معاملات مشغولند چه حقیقی باشند چه حقوقی باید دارای کد و شماره اقتصادی باشند و آن راحتما در صورتحساب خودشان به مشتریان ارائه کنند ، در حال حاضر برای دریافت این کد باید به سایت www.tax.gov.ir بروید و ثبت نام کنید .حالا این سوال پیش می آید اشخاص حقیقی و حقوقی که فعلا ثبت نام نکردند یا ثبت نام کرده اند و کدآنها نیامده باید چیکارکنند؟ این افراد باید شماره ملی یا شناسه ملی را جایگزین شماره اقتصادی در صورتحساب خود نمایند.

مطلب مهمتر در اجرای این ماده ارائه فهرست کلیه معاملات به سازمان امور مالیاتی کشوراست .این فهرست که اسمش فهرست معاملات فصلی هست، یک ماه بعد از هر دوره ۳ماهه در سال باید بصورت الکترونیکی به اداره امور مالیاتی ارائه گردد.